Primjena laserske terapije u što ranijem stadiju može biti savršena zamjena za lijekove i preparate. Rezultati zadnjih kliničkih studija ovo i potvrđuju.
Iako se primjenjuje već nekoliko desetljeća, posljednjih desetak godina laserska je terapija postala sve popularnija. Koristi se kako u medicinske tako i u nemedicinske svrhe. Zasigurno ste se već susreli ili barem čuli za neke od slijedećih terapija laserom: uklanjanje neželjenih dlačica, izbjeljivanje zubiju, skidanje dioptrije, liječenje ozljeda i uklanjanje boli, liječenje kožnih bolesti kao što su vitiligo, psorijaza i sl.
Laserska terapija niskog stupnja (LLLT – Low level laser therapy) vrsta je tzv. „hladne“ laserske terapije zato što se njome prenosi samo svjetlosna energija a ne i toplinska. Dakle, bazira se isključivo na nisko energetskoj svjetlosti te foto-terapijskim principima. Prva istraživanja o djelovanju laserske terapije niskog stupnja sežu još u 60-te i 70-te godine prošlog stoljeća kada se otkrilo da LLLT djeluje kao biostimulator na živo tkivo.
Tek je 2005. godine objavljena studija na ASLMS-u (American Society for Laser Medicine and Surgery) koja je pokazala da terapija laserom ima isti učinak na folikule kao i minoxidil. U siječnju 2007. godine američko udruženje za hranu i lijekove FDA (Food and drug association) proglasilo je prvi laserski češalj dokazano učinkovitim i sigurnim uređajem za poticanje rasta kose kod onih koji pate od androgene alopecije tzv. nasljedne muške ćelavosti. Mnoga slična istraživanja i certificiranja uređaja još su u tijeku te se rezultati mogu očekivati u vrlo skoro vrijeme.
Kako djeluje LLLT?
Stanice izložene laserskim zrakama apsorbiraju infra-crveno svijetlo pri čemu dolazi do procesa samoizlječenja. Naime, laserske zrake prodiru u tkivo vlasišta te stimuliraju mikro-cirkulaciju što drugim riječima znači dotok svježe krvi u stanice, poboljšanje staničnog metabolizma te veća sinteza proteina. Vjeruje se da se na taj način uništava i DHT – dihidrotestosteron, muški hormon odgovoran za gubitak kose.
Lasersko djelovanje ogleda se kroz tri ključne komponente:
- Svjetlosna energija iz lasera pretvara se u staničnu energiju – tzv. fotokemijski efekt. Kao rezultat toga stanice su sposobnije apsorbirati hranjive tvari iz krvi te se isto tako rješavati otpadnih tvari
- Poboljšava se krvna i limfna cirkulacija tj. dotok svježe krvi te stvaranje novih crvenih krvnih zrnaca
- Vibracije uzrokovane laserskim djelovanjem potiču stanice na skladno kretanje i djelovanje
Korisni učinci foto-terapije laserom:
- poboljšana krvna i limfna cirkulacija u vlasištu – dotok hranjivih tvari i kisika do folikula
- regeneracija i zdrav rast tkiva
- brži oporavak i rast kose nakon zahvata transplantacije kose
- smanjenje upalnih procesa na vlasištu
- stimulacija rasta novih folikula
- povećana kvaliteta terminalne vlasi i njezine debljine
- idealna je i za muškarce i za žene
Neka europska istraživanja pokazuju da je LLLT zaustavio daljnje ispadanje kose u 85% slučajeva, dok je potaknuo novi rast kose u 55% slučajeva.
Iako do sada nije bilo zabilježenih nuspojava laserske foto-terapije vlasišta, valja naglasiti da se ne preporuča onima koji pate od raka kože ili onima koji imaju zabilježen rak kože u svom porodičnom stablu. U svakom slučaju, prije donošenja odluke o primjeni laserske terapije, mudro je posavjetovati se sa svojim liječnikom ili dermatologom.
Popularnu LLLT llasersku kapu možete naručiti ovdje, direktno od proizvođača.